Yükleniyor
Harran Ovasında Makineli Pamuk Hasadı Başladı

Türkiye pamuğunun yüzde 40'ının karşılandığı Harran ovasında beyaz altın olarak bilinen makine ile pamuk hasadı başladı.Harran ovasında tarım işçilerin yerine dev toplam makineleri aldı.Çevre ilçelerden Harran ovasına gelen mevsimlik pamuk işçileri artık gelmiyor. Harran'da pamuk ovalarında kurdukları çadırlarda kalarak pamuk toplayan işçilerin yerini dev pamuk toplama makineleri aldı.

Gelişmiş tarım makineleri ile daha teknik üretim yapmalarını ve maliyetlerini azaltmalarını istediklerini belirten, Çiftçiler, “'Pamuk toplama makinesi ile istediğimiz yerde balyayı indirebiliyoruz Bu da taşımacılık açısından çok büyük bir avantaj sağlıyor. Sepetli pamuk toplama makinelerinde pamuk, römorklara aktarılıyor, taşımada kolaylık sağladığını" ifade ettiler..

 

Pamuk toplama makinesi dar gelirli vatandaşları işsiz bıraktı

GAP Başkenti Şanlıurfa'da Pamuk üreticileri pamuk toplama makinesiyle hasad yapma sevinç yaşarken pamuk toplayan dar gelirli aileler durumu endişeyle izliyor. Pamuk işçileri pamuk toplama makinesinin ovaya girmesiyle ekmekleri ellerinden alındı işsiz kaldılar.

Çevre ilçelerden Harran ovasına gelen mevsimlik pamuk işçileri artık gelmiyor. Harran'da pamuk ovalarında kurdukları çadırlarda kalarak pamuk toplayan işçilerin yerini dev pamuk toplama makineleri aldı.

Kaynak : www.urfanatik.com